Sketch by Efva Lilja

Hem Nu Presentation verk Forskning arkiv Verk Texter Skisser Papers Föredrag I andra länder Utmärkelser Förtroendeuppdrag Forskning om Efva Lilja Artiklar om Efva Lilja Media om Efva Lilja Dokumentärfilmer Utställningar Samarbetspartneres Arkivförteckning Press Kontakt Boka och beställ Medverkande efvalilja.se
 

På scen | Upphovsmän| Övriga

Samarbetspartners i verk av Efva Lilja

PÅ SCEN

Dansare
Anja Birnbaum 1983
Jarmo Pentillä 1983
Annette Henrikson 1984-91
Anders Messman 1984-86
Marianne Boustedt 1985
Bengt Larsson 1985-88
Ingolfur Björn Sigurdson 1985
Isabel Gustafsson 1985-93
Jesper Krosness 1987-
Stein Rognstad 1987-88
Rolf Berlin 1987-88
Urban Skoglund 1988-96
Jan Abramson 1988-06
Gerd Andersson 1989-92
Elisabeth Rådelius 1989-90
Lotta Melin 1989-90
Sofia Yaregal 1989-90
Åsa Söderberg 1990
Denise Hartman 1991-94
Peter Amoghli 1991
Paul Johnson 1991-92
Per Inge Janerus 1991-92
Hervor Sjöstrand 1991, 04-05
Maria Villa Lobos 1991-92
Ingrid Redbark Wallander 1992-95
Palle Dyrvall 1993-96
Nathalie Ruiz 1994-95
Anna Koch 1994-98, 01, 05, 07
Peter Lagergren 1995-97, 01-02
Johanna Björkvall 1995-02
Charlotta Stenström 1995-96
Annika Lindqvist 1996
Liz Thomas 1996
Göran Blomqvist 1996, 01-03, 05
Giovanni Bucchiere, 1996, 06
Conny Jansson 1997
Anna Källblad 1997
Hjalmar Blomqvist 1997-02
Lisa Östberg 1997
Mats Garpendahl 1997
Alexandra Pinto 1997-98, 05
Åsa Nyberg 1998-01
Mikael Stridh 1998-00, 02
Zillur Rahman 1998
Jarck Benschop 1998
Anna lindberg 1998
Sony Lindbäck 1998
Torbjörn Stenberg 1998
Stina Ahlberg 1998-02, 05
Helene Karabuda 1998-
Allyson Way 1999-00
Buster Rådvik 2000-02
Jan Vesala 2000-02, 05
Johan Torsteinsrud 2000
Anna Winnberg 2001-02
Pablo Lagunas Fernandez 2001-02
Josu Mugica Lacha 2001-02
Ikerne Goikoetxea Olega
32 spanska dansare i biroller 2001
Henric Norberg 2002-05
Mildred Janson 2002
Johanna Lilja 2003
Håkan Larsson 2003-05
Kari Sylwan 2003-06
Julia Klingvall 2004-05
Tatiana Fateeva 2004-05
Konstantine Grouss 2004-05
Konstantine Mishin 2004
Irina Mishina 2004
Dansarutbildningens studenter Danshögskolan 2004
Conny Borg 2004-05
Karin Andelius 2005
Anja Arnquist 2005
Sophie Augot 2005
Caroline Daly 2005
Mattias Ekholm 2005
Yvan Auzely 2005-06
Gunilla Hammar 2006
Ana Sanchez Colberg 2005-07
Stockholm konstsim herr SKs:H 2011
Sandra Lolax 2013
Robin Dingemans 2013
Marie Fahlin 2013
Kajsa Sandström 2013
Sybrig Dokter 2013
Noah Hellwig 2013

Cirkusartister
Irena Bronett Purschke 2006-2007
Nycirkusutbildningens studenter vid Danshögskolan, 2007, 2008
Jukka Juntti 2007-
Danny Westlund 2008-2009

Andra medverkande på scen
Arne-Bertil Bjunge 1987-88
Per Ingels 1987-90
Gunnar Sjögren 1987
Yngve Olsen 1987-1989
Lars Hanson 1987
Rune Broms 1989
Ingvar Bohman 1991
Czeslaw De Zalenski 1998
Roine Holmgren 1998
Per Stockhouse 1998
Kjell Johansson 1998
Björn Ingerlund 1998
Oscar Anesten 1998
Mattias Anesten 1998
Ingemar Lönngren 1998
Sten Hall 1998
David Lennartsson 1998
Peter Michanek 1998
Sergio Medel Gonzales 1998
Ove Rydberg 1998
Ulf, Sofia, Sofia, Amanda Zwedberg med kungspudel 2002
Kjell Johansson 2002
Irene Ahlfors 2005
Claes Englund 2005
Maj Grönqvist 2005
Bo Göransson 2005
Gun Hanno 2005
Mildred Janson 2005
Maret Moks 2005
Cecile Ossbahr, 2005
Ingrid Rinnman 2005
Nils Ryberg 2005
Gunnar Rydström 2005
Per-Olof Swartz 2005
Agneta Tolstoy 2005

Skådespelare
Allan Edwall 1995

Musiker
Peter Schuback 1982-83
Kristine Scholz 1985-93
Tommy Adolfsson 1991-92, 97-98
Lars Almqvist 1992, 98
Andreas Hedvall 1992
Davor Kajfes 1992-93, 99-00
Anna Axelsson 1995
Urban Agnas 1995
Stockholms läns blåsarsymfoniker 1995-96
Michael Petterson 1997
Jörgen Adolfsson 1997
Sven Westerberg 1997-01
Per Hedlund 1997-01
Leif karlborg 1997-01
Jörgen Pettersson 1997-04
Stockholm Sinfonietta 1997
Ensemble Ginestra 1998
Jan Levander 1998
Mats Lindberg 1998
Thomas Petersson 1998
Peter Skoog 1998
Jan Svensson 1998
Ivo Nilsson 1998-00
Jonny Axelsson 1998-
Sörmlands Sinfonietta 2001
Ensemble Ars Nova 2001
Nils Sjökvist 2002-03
Anders Gerhardson 2002-03
Eric Steen 2006
Musica Vitae 2009

Operasångare
Christina Knochenhaur 2002
Eric Saedén 2005
Margaretha Hallin 2005
Studenter från Operahögskolan 2007

Sångare
Henrik Blomgren 1993-94
Peter Stockhouse 1993, 98
Björn Niklason 1993
Olof Alriksson 1993
Carl Martinsson 1993
Stefan Ernlund 1993
Lennart Hansson 1993
Henrik Hagwall 1993
Ola Sahlén 1993
Johan Krouthén 1993
Per Johan Björnstedt 1994
Lars Falkenbäck 1994
Mats Gefvert 1994
Jan Hermanson 1994
Per Johanson 1994
Mikael Loberg 1994, 98
Mikael Pettersson 1994
Jonathan Wahlberg 1994
Joacim Werr 1994
Per Wennerholm 1994
Orphei drängar 1997, 2008
Carl Nathansen 1998
Erik Asplund 1998
Magnus Bernholtz 1998
Magnus Scholzberg 1998
Peter Khareeli-Hagland 1998
Anders Lord 1998
Vidar Hedtjärn-Swaling 1998
Mats Karlsson 1998
Fredrik Whålstedt 1998
Lars Swahn 1998
Niklas Gerby 1998
Arne Stenstedt 1998
Baskisk manskör 16 sångare 2001
The Entertainmen 2004

Dirigenter
Petter Sundqvist 1996
Robert Sundh 1997, 2008
Harald Eikos 2001
Stefan Solyom 2002
Staffan Larsson 2009

Till början av sidan

 

UPPHOVSMÄN

Visuella konstnärer/Scenografer
Anders Widoff 1983
Hjördis Tegsell 1987
Mette Stausland 1986
Maurice Ducret 1994
Jene Highstein 1998-01
Torbjörn Johansson 2005
Bengt Larsson 1989-05
Tor Svae 1995
Twice a Man 1995
Malin Arnell 1997-2005
Richard Foréus 1989
Richard Julin 1996
Niall Rea 2006
Monica Höll 2009

Tonsättare/originalmusik
Peter Schuback 1982
Tommy Zwedberg 1983-
Bo Rydberg 1992-93
Twice A Man 1995
Olof Törnström 1996
Klas Torstensson 1998
Kent Olofsson 1998-2001
Jonny Axelsson 1998-2003, 2009
Ivo Nilsson 1998
Marie Samuelsson 1998
Torstein Hauksson 1999
James Clarke 2001
Jonas Bolin 2004-2005
Staffan Mossenmark 2008
Per-Henrik Mäenpää 2011-

Poeter
Eva Runefelt 1993-04
Pia Tafdrup 1998

Fotografer
Olof Thiel 1981-05
Nino Monastra 1983-84
Anna Ulfstrand 1986-87
Moona Björklund 1990-05
Hans Skoglund 1991-06
Helene Schmidt 1991, 93
Peter Jönsson 1993-94
Ralph Nyqvist 1994
Mats Bäcker 1996
Johan Ljungström 1998
Anna von Brömssen 1998
Bengt Wanzelius 1999
Annika Tersmeden 2001
Thomas Pommier 2002
Thomas Gidén 2004
Valery Gorchakov 2004
Johan Candert 2005
Håkan Larsson 2005-
Cato Lein 2009
Jan-Olav Wedin 2011
Fredrik Wåhlstedt 2013
Viktor Andersson 2014-2015

Filmfotografer
Mats Bylund 1984-1990
Hans Åke Lerin 1991-93
Per Hedengren 1993
Jan-Anders Hansson 1993-94
Jesper Ingerlund 1994-04
Henric Gatarski 1994
Peter Kruse 1995
Kerstin Boone 1996-97
Fredrik Stattin 1996-97
Anders Boman 2000
Mårten Nilsson 2004-05
Johan Candert 2005
Carl Douglas 2005
Björn Hagberg 2005
Chris Clow 2005-06
Linda Skjevik 2006
Ulf Aneer 2011
Ellinor Hallin 2015

Ljusdesigners
Mats Bylund 1985-1988
Bengt Larsson 1988-1991
Mats Andreasson 1990-
Ulf Englund 2001- 2003
Michael Israelsson (laser), 2005, 2007
Nial Rea 2006
Anton Andersson 2013
Jonas Holst 2014-

Kostymdesigners
Anna Persson 1985-95
Lena Luchi 1988-89
Annette Oscarson 1996-98
Malin Arnell 1997- 05
Erik Annerborn 2013

Grafiska designers
Johan Irebjer 1989-96
Richard Julin 1996-97
William Bolinder 1997-99
Nina Ulmaja 1999-05
Eva Lindeberg 2005-06

Webbdesign
Sofia Sundström 2006-

Till början av sidan

 

ANDRA SAMARBETSPARTNERS

Koreografiassistenter
Ingrid Redbark Wallander 2000-03
Helene Karabuda 2002-06, 2011

Vetenskapliga forskare
Bengt Brülde, doktor praktisk filosofi 2003-2004
Lars Göran Karlsson, docent sociologi 2003-2006
Emma Stenström, doktor ekonomi 2003-2006
Lars Andersson, professor socialgerontologi 2003-2006
Maria Jönsson, doktorand sociologi 2004-2006
Ingvar Arnekleiv, doktorand pedagogik 2002-2008

Översättare
Ilmar Laaban 1988-97
William Jewson 1992-95
Joelle Sanchez 1993
Carl de Boulloche 1993-94
Astrid Kleppe 1994
Frank Perry 1997-
Malcolm Dixelius 2003-

Producenter
Lena Sundberg 1986-88
Mats Bylund 1988-92
Barbro Gramén 1992-96
Marion Wiener
Urban Skoglund 1995-00
Maria Morberg (internationell koordinator)
Henric Persson 2001
Annika Tersmeden 2001
Nils Stenbäck 2001-02
Hjalmar Blomqvist 2002-06
Katarina Widén
Malcolm Dixelius 2003
Peter Kollarik 2004

Arkivarie
Anna Karlander 2007-